Flash Education

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
question

Question

A hydrated salt contains Cu = 25.50%, S = 12.90%, O = 25.60% and the remaining % is water of crystallization. Calculate the empirical formula of the salt. [Cu = 64, S = 32, O = 16, H = 1]

WhatsApp

Answer

Element% compositionAt. wt.Relative no. of atomsSimplest ratio
Cu25.506425.50/64 = 0.3980.398/0.398 = 1
S12.903212.90/32 = 0.4030.403/0.398 = 1.01 = 1
O25.601625.60/16 = 1.61.6/0.398 = 4.020 = 4
H2O100 – (25.50 + 12.90 + 25.60) = 361836/18 = 22/0.398 = 5.025 = 5

Hence, Simplest ratio of whole numbers = Cu : S : O : H2O = 1 : 1 : 4 : 5

Hence, empirical formula is CuSO4.5H2O

Was this answer helpful?

Didn't liked the above answer ?

Text Generation Tool

💡 Some Related Questions

Close Menu
error: Content is protected !! 💀