Flash Education

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
question

Question

Applying a force of 20 N a body is moved through 10 m in the direction of the force. Find the amount of work done.

WhatsApp

Answer

Question

Applying a force of 20 N, a body is moved through 10 m in the direction of the force. Find the amount of work done. [Ans. 200 J]

Answer

Force (F) = 20 N

Displacement (s) = 10 m

Work = F × s = 20 × 10 = 200 J

Was this answer helpful?

Didn't liked the above answer ?

Text Generation Tool
Close Menu
error: Content is protected !! 💀