Flash Education

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
question

Question

LAQ : 50.4 joule of work is needed to produce 12 cal of heat. Find the value of Joule’s constant

WhatsApp

Answer

Question

50.4 joule of work is needed to produce 12 cal of heat. Find the value of Joule’s constant. [Ans. 4.2 J/cal]

Answer

To find the value of Joule’s constant, we can use the equation:

Joule’s constant (J) = Work done (in joules) / Heat produced (in calories)

Given:

Work done = 50.4 joules

Heat produced = 12 cal

J = 50.4 J \over 12 cal

Converting calories to joules: 1 cal = 4.186 J

J = 50.4 \over(12 × 4.186)

J ≈ 4.2 J/cal

Therefore, the value of Joule’s constant is approximately 4.2 J/cal.

Was this answer helpful?

Didn't liked the above answer ?

Text Generation Tool
Close Menu
error: Content is protected !! 💀