Time taken to hear the sound of tank 1 = 2 s
Time taken to hear the sound of tank 2 = 3.5 s
Time interval = 3.5 – 2 = 1.5 s
Distance between two tanks = 510 m
Velocity (V) = ?
V = Distance\over Time
= 510\over 1.5 = 340 ms-1
Therefore, the speed of sound = 340 m s-1 .